Jak dopasować dietę do wieku i rasy psa?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Tak jak niemowlęta i osoby starsze wymagają posiłków, które znacznie różnią się od tych dla dorosłych, nasze ukochane psiaki również wymagają odmiennych składników odżywczych w zależności od etapu życia, w którym się obecnie znajdują. Różne stadia rozwoju psów wymagają różnych rodzajów diety, co jest odzwierciedleniem fizjologicznych zmian zachodzących w ich organizmach. Zrozumienie wieku psa może pomóc w wyborze najlepszego odżywiania dla Twojego pupila.

Szczenięta

Podobnie jak u ludzi, pierwszy rok życia psa charakteryzuje się szybkim wzrostem i rozwojem. Tkanki i narządy nadal się formują, rozwijają i dojrzewają do poziomów i funkcji dorosłych. Szczeniaki dowiadują się też wielu rzeczy o swoim nowym środowisku. Małe psy mają większe zapotrzebowanie na kalorie i białka, aby wspomóc odpowiednio poziom energii i wymagania jego organizmu. Jeśli nie jesteś pewny, jaką karmę wybrać dla Twojego szczeniaka, zawsze możesz kupić pokarm specjalnie stworzony dla młodych psów. Taką karmę, jak i karmy dla zwierzęcia w innym wieku i o różnym stanie zdrowia, znajdziesz np. na stronie https://dogomarket.pl/karmy-dla-psow.

Aktualne zalecenia dotyczące karmienia szczeniąt to 4 razy dziennie, aż osiągną wiek 4 miesięcy i trzy razy dziennie do 6 miesiąca życia. Wtedy można je już karmić dwa razy dziennie, tak jak dorosłe psy. Zwierzęta osiągają dorosłość w różnym wieku. Jeśli Twój pupil jest rasy małej lub średniej, możesz spodziewać się, że dojrzeje w wieku od 6 do 12 miesięcy.

Dorosłe psy

Karmienie dorosłego psa jest dość łatwe, pod warunkiem, że nie cierpi on na żadne schorzenia. Dorosłe zwierzaki powinny być karmione dwa razy dziennie, a ilość karmy należy dostosować do ich wielkości. W tym wieku poziom aktywności Twojego psiaka będzie miał ogromne znaczenie. Im bardziej aktywny jest pies, tym większe jest jego zapotrzebowanie na kalorie.

Seniorzy

W przeciwieństwie do ludzi, których uważa się za seniorów po osiągnięciu 60 lat, psy zazwyczaj osiągają ten moment w różnym wieku. Na przykład małe i średnie są uważane za stare po osiągnięciu wieku 7 lat, podczas gdy duże rasy potrzebują 6 lat, zanim będą mogły być tak nazwane. W przypadku ras olbrzymich starość może pojawić się znacznie wcześniej, nawet w wieku 5 lat.

Wybór odpowiedniej karmy dla psów seniorów może być trudny, ponieważ należy wziąć pod uwagę wszelkie istniejące dolegliwości zdrowotne, które mogą istnieć. Zazwyczaj starsze psy mają mniejsze zapotrzebowanie na kalorie, ponieważ ich poziom aktywności jest znacznie obniżony w porównaniu ze szczeniętami i dorosłymi psami. Nadal będą potrzebować jednak białka, aby móc utrzymać siłę mięśni. Jednakże, ponieważ ich funkcje trawienne są również ograniczone, ważne jest, aby wybierać karmy dla psów, które zawierają łatwo przyswajalne proteiny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*