Jak leczone jest niedowidzenie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Niedowidzenie oka to jedno z częstych schorzeń narządu wzroku. Zazwyczaj jest bezpośrednim następstwem nieleczonego zeza, ale może też wynikać z niezborności, nadwzroczności, zaćmy albo ograniczenia używania oka przez dłuższy czas. Objawia się przede wszystkim wyraźnym zmniejszeniem ostrości widzenia wskutek odchylenia siatkówki. Leczenie omawianej przypadłości z wykorzystaniem nowoczesnych metod oferuje m.in. centrum okulistyczne: https://okulista.pl/.

Wczesne wykrycie wady to klucz do sukcesu

Leczenie niedowidzenia u dorosłych oraz dzieci (małego, średniego i dużego stopnia) opiera się głównie na korygowaniu wady za pomocą odpowiednich soczewek kontaktowych (ewentualnie okularów), które w znacznym stopniu zmniejszają różnicę pomiędzy rozmiarem obrazów dostrzeganych jednym i drugim okiem. Muszą być oczywiście dobrane przez wykwalifikowanego optometrystę po stosownych badaniach diagnostycznych. 

Nieco rzadziej przeprowadza się natomiast skomplikowaną operację (np. przy opadającej powiece), a także wykorzystuje specjalne ćwiczenia celownicze mające skutkować poprawą koordynacji oka. Chodzi m.in. o rysowanie, pisanie czy malowanie farbami lub kredkami. Jeszcze inną metodą leczenia jest zakrapianie oczu atropiną i wykonywanie ćwiczeń pleoptycznych z użyciem euryskopu. Polegają one na systematycznym oświetlaniu siatkówki ostrym światłem ze szczególnym uwzględnieniem obszaru zaburzonego fiksacją, przy jednoczesnym zasłanianiu światła w okolicy plamki. Dodajmy, że leczenie najlepiej jest rozpocząć w jak najmłodszym wieku, bo znacznie wzrasta wówczas jego skuteczność.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*