Jak nie zniszczyć akumulatora?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Duża ilość urządzeń elektrycznych montowanych we współczesnych samochodach sprawia, że akumulatory są coraz bardziej eksploatowane. Żywotność samochodowej baterii można skrócić, popełniając podstawowe błędy. Przede wszystkim nie należy dopuszczać do całkowitego rozładowania się akumulatora. Jeżeli do tego doszło, urządzenie trzeba jak najszybciej podłączyć do prostownika. Długotrwale rozładowany sprzęt może ulec nieodwracalnym uszkodzeniom

Niewskazana jest również jazda z częściowo rozładowaną baterią. Jeśli auto jeździ głównie po mieście na krótkich czasach, należy je raz na kilka tygodni podłączyć do prostownika. Zniszczyć akumulator może również długotrwałe kręcenie rozrusznikiem. Pomiędzy kolejnymi próbami rozruchu trzeba zachować przerwy. Oczywiście wpływ na żywotność urządzenia ma również jego jakość. Przykładowo markowe akumulatory Centra będą prawdopodobnie służyły dłużej niż urządzenia pochodzące od nieznanego producenta.

W jaki sposób dbać o baterię?

Żeby nie doprowadzić do zniszczenia baterii samochodowej, trzeba zwrócić uwagę na odpowiedni dobór sprzętu do pojazdu i silnika. Dobry sklep z akumulatorami powinien potrafić doradzić klientowi, jaki model najlepiej wybrać. Zakup urządzenia o pojemności mniejszej niż ta zalecana przez producenta, jest niewskazana i może znacząco skrócić jego żywotność. Żeby nie zniszczyć baterii samochodowej, trzeba także zadbać o jej odpowiednie mocowanie oraz czystość.

Akumulatory są wrażliwe na wstrząsy i drgania, a nieprawidłowy montaż może doprowadzić do zwarcia i trwałego uszkodzenia sprzętu. Istotne znaczenie ma także czystość. Brud na obudowie urządzenia może prowadzić do przyspieszenia jego rozładowywania spowodowanego występowaniem tzw. prądów pełzających.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*