Rodzaj lamp, które można umieścić w domu z tarasem

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów w każdym domu i mieszkaniu. Pełni rolę nie tylko praktyczną, ale pozwala również na ciekawe zaaranżowanie przestrzeni i zwrócenie uwagi na niewielkie detale w wystroju. Jednak dobre źródło światła potrzebne jest nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz domu, czyli wszędzie tam, gdzie spędzamy wolny czas i relaksujemy się. Całkiem logiczne jest także, że w obu tych lokalizacjach potrzebujemy dwóch różnych rodzajów lamp, które będą optymalnie przystosowane do warunków panujących w danym miejscu. Jak zatem się do tego zabrać i dobrać odpowiednie oświetlenie?

Czym właściwie jest taras?

Obecność balkonu czy tarasu znacznie zwiększa atrakcyjność domów i mieszkań. Są to miejsca szczególne, które pozwalają na połączenie wnętrza budynku mieszkalnego z przestrzenią, która znajduje się poza nim. Dla wielu z nas stanowią oazę spokoju, gdzie możemy się relaksować i spędzać wolny czas z rodziną. Świetnie sprawdzają się również jako miejsca do pracy – o ile oddalone są od ruchliwej ulicy i hałasujących sąsiadów. Można zatem stwierdzić, że są namiastką domu po zewnętrznej jego części – na świeżym powietrzu i wśród natury. Warto zatem zadbać również o odpowiednie ich oświetlenie, dzięki czemu będą funkcjonalne nie tylko za dnia, ale również po zapadnięciu zmroku. Umożliwi to między innymi organizowanie imprez na zewnątrz, romantyczne kolacje we dwoje czy wieczorne czytanie książek w towarzystwie gwiazd. 

Sposoby na oświetlenie tarasu

Otwarta forma tarasu, który łączy dom z ogrodem sprawia, że stojąc na nim czujemy się już jak na łonie natury. Nic więc dziwnego, że w tym miejscu zazwyczaj pojawiają się meble wypoczynkowe, huśtawki i inne sprzęty rekreacyjne, dzięki którym możemy cieszyć się bliskością natury. Odpowiednia oprawa świetlna może nadać tej przestrzeni dodatkowego charakteru i sprawić, że stanie się ona ulubionym miejscem naszych gości. Podczas dobierania oświetlenia należy jednak pamiętać, że na tarasie zdecydowanie nie sprawdzą się różnego rodzaju lampy wewnętrzne, które nie są przystosowane do zmieniających się warunków atmosferycznych i ciągłego działania wilgoci oraz słońca.

W przypadku oświetlenia zewnętrznego ważne jest, żeby było ono rozmieszczone w taki sposób, aby ułatwiać przemieszczanie się oraz ewentualne zejście do ogrodu i wejście do domu. W tym celu najlepiej użyć kinkietów zewnętrznych wyposażonych w czujnik ruchu. Można je zamówić na https://elektromag.pl/pl/c/Kinkiety-zewnetrzne-z-czujnikiem-ruchu/118. Dzięki nim będziemy mieli pewność, że nie potkniemy się a sami nie będziemy zmuszeni do poszukiwania włącznika światła. Tego rodzaju lampy są porządnym źródłem światła, co sprawi, że przemieszczanie się po tarasie i ogrodzie będzie bezpieczne i przyjemne zarazem. 

Jeśli oprócz względów praktycznych, zależy nam również na wysokiej klasy estetyce, warto pomyśleć nad efektownym podświetleniem elewacji budynku. W tym celu najczęściej wykorzystuje się żarówki LED, które są energooszczędne i bardzo wydajne. Na rynku dostępnych jest mnóstwo zestawów, które możemy dopasować nie tylko do własnych potrzeb, ale również do stylu, w jakim został wzniesiony dom oraz do kolorystyki panującej wokół niego. Ważne jest jednak, aby zastosować jednorodną linię stylistyczna, o pozwoli na uniknięcie efektu chaosu.

Jak oświetlić taras, który jest ogrodzony?

W tym przypadku nie musimy się skupiać na szerokiej przestrzeni, ale tylko na samym tarasie, który i tak ograniczony jest ogrodzeniem. Możemy zatem zdecydować się na lampy i kinkiety o mniejszym zasięgu. Jedno jednak pozostaje niezmienne – wybierając źródła światła, które mają znaleźć się na zewnątrz musimy zwrócić uwagę na to, czy posiadają one odpowiednie parametry umożliwiające bezpieczną eksploatację w warunkach zewnętrznych. Nawet, jeśli balkon czy taras są zadaszone i wydawać by się mogło, że deszcz ich nie dosięgnie, muszą posiadać zabezpieczenie przeciwwilgociowe i przeciwpyłowe.

Nieważne, czy taras jest ogrodzony, czy nie, czy wybierzemy dyskretne kinkiety mocowane do ściany, czy wielkie, ozdobne lampy – najważniejsze jest, aby oświetlenie spełniało wszelkie normy bezpieczeństwa  było spójne z projektem całego budynku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*