Zbiornik na deszczówkę – czy warto go postawić na swojej działce?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zbieranie deszczówki jest świetnym sposobem na to, aby zaoszczędzić sporo pieniędzy. Wodę pozyskaną w ten sposób można bowiem wykorzystywać do wielu celów, dzięki czemu zużycie cieczy pochodzącej z wodociągów spada, co ma korzystny wpływ nie tylko na nasz portfel, ale również na środowisko naturalne. Do tego, aby można było gromadzić deszczówkę konieczny jest zakup odpowiedniego zbiornika.

Zalety wynikające z gromadzenia deszczówki

W przypadku dużych gospodarstw, które potrzebują ogromnych ilości wody np. do podlania upraw, najlepszym rozwiązaniem są podziemne zbiorniki na deszczówkę, które wkopuje się w grunt. W przypadku mniejszych posesji zdecydowanie wystarczy zamontowanie naziemnego pojemnika o mniejszej objętości. Taka woda doskonale sprawdza się do wspomnianego już podlewania upraw lub trawnika w okresach suszy. Dzięki niej nie ma potrzeby wykorzystywania do tego celu wody pitnej, która jest coraz droższa.

Warto pomyśleć także o zainstalowaniu specjalnego systemu, który będzie oczyszczał deszczówkę, dzięki czemu będzie ona nada nadawała się do spłukiwania toalety lub nawet do prania. Już po kilku miesiącach z pewnością zauważymy znaczny spadek wysokości rachunków związanych z eksploatacją domu, a wydatek związany z zakupem zbiornika zwróci się. Trzeba pamiętać, aby wybierając zbiornik wziąć pod uwagę przede wszystkim ilość średniego zużycia wody, dzięki czemu uda się dopasować jego wielkość do potrzeb gospodarstwa domowego. Bardzo ważny jest również materiał, z którego jest on wykonany.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*